برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید
درخواست شما با موفقیت ثبت گردید. همکاران ما با شما تماس خواهند گرفت.
خطا!! لطفا دوباره تلاش نمایید.
Loading...
در حال حاضر این پروژه شروع نشده است. اطلاعات خود را وارد کنید تا کارشناسان ما در زمان شروع پیش فروش پروژه برای ارائه مشاوره و یا هماهنگی بازدید از پروژه در اولین فرصت با شما تماس بگیرند

وقتی کلمه “هوش مصنوعی” را می شنویم، بیشتر ما روبات های انسان نما را در ذهن خود تصور میکنیم. ساختمانها نیز می توانند اندام حسی داشته باشند،در قالب سنسور هوشمند .  ساختمان ها در زندگی روزمره همه جا حضور دارند، از ما محافظت  می کنند و به ما  آسایش می دهند ، ما در آنها زندگی و کار می کنیم.

با استفاده از هوش ساختاری ، می توانیم به ساختمان ها اجازه دهیم تصمیم بگیرند و از این طریق  در مصرف انرژی صرفه جویی کنند. هوش ساختمان همچنین زمینه هماهنگی منابع انسانی و استفاده از اتاق را به روشی منطقی فراهم می کند ، که نیروی انسانی را به سمت افزایش بهره وری سوق می دهد.

 ساختمان هوشمند فصلی جدید در کنترل ساختمان

هوش مصنوعی (AI) و فناوری های ارتباطی مدرن ، زمینه را برای دوره جدیدی در نحوه مدیریت و کنترل ساختمان ها هموار می کنند. این فراتر از اتوماسیون در محیط های کلاسیک خانه های هوشمند است. ما در حال صحبت کردن در مورد اطلاعات ساختمان  هستیم. این جایی است که به ویژه حسگرهای حساسی که از اندامهای حسی انسان تقلید می کنند استفاده می شود، و این کلید کارایی بیشتر ساختمان ها است.

چشم انداز هوش ساختمان

ناکارآمدی مشخصه زندگی روزمره در مدیریت ساختمان  این است  که گرمایش و تهویه مطبوع با تقاضای واقعی مطابقت ندارند، فضای اداری با تمام پتانسیل خود استفاده نمی شود ، اطلاعات مربوط به اشغال اتاق اغلب در دسترس نیست.

این جایی است که هوش ساختمانی وارد شده و زمینه را برای مدیریت موثر مولفه های فردی فراهم می کند. با  هوشمند سازی ساختمان ، افراد دیگر نگران بهینه سازی کیفیت هوا یا اینکه نگران اینکه آیا اتاق ها در دمای مناسب قرار دارند نباشند. سنسورهای هوشمند در دوره جدید در کنترل ساختمان نقش اساسی دارند. آنها شبیه اندام های حسی یک انسان هستند:

 • آنها چیزی را درک می کنند (حس)
 • تجزیه و تحلیل داده های جمع آوری شده (فکر کردن)
 • عملی کردن اطلاعات(اقدام کردن)
 • آموختن

همه اینها فراتر از کنترل نور است. شناسایی افراد، محاسبه حضور واقعی، این نوع اطلاعات نیز در استفاده پایدارتر از منابع و در هماهنگی کارکنان و همچنین استفاده از اتاق که منطقی تر است نیز ضروری است. امروزه از حسگرهای هوشمند برای ساده سازی و بهینه سازی فرایندها در دفاتر و هتل ها استفاده می شود و قرار است در مکان های دیگر هم این سناریو پیاده سازی شود. این بدان معناست که هوش ساختمان نه تنها برای آینده کنترل ساختمان بلکه برای کل جامعه نیز اهمیت اساسی پیدا می کند.

سناریوهای کاربردی

به عنوان مثال صنعت هتلداری و بخش اداری را در نظر بگیرید ، جایی که امروزه حسگرهای هوشمند رضایت بیشتری را در بین کارکنان و مهمانان فراهم می کنند. آنها در برنامه های زیر استفاده می شوند:

 • مدیریت اشغال اتاق: اطلاعات قابل اعتماد در مورد استفاده از ظرفیت اتاق و اشغال واقعی اتاق های اجتماعات
 • سازماندهی محل های کار انعطاف پذیر: شناسایی ایستگاه های کاری خالی در یک دفتر با طرح باز
 • بهینه سازی فضا: تجزیه و تحلیل استفاده از فضای کف و استفاده از ظرفیت
 • مدیریت شغل و خدمات: ارائه اطلاعات در مورد حضور یک مهمان در رابطه با راه حل مهمان نوازی

در آینده ، زمینه های بیشتری برای استفاده در تلاش برای ایجاد ایمنی و امنیت بیشتر ، سلامت بهتر و سطح بالاتر از کارایی در ساختمانها قابل تصور است.  مکان ها و مواردی که می توان از هوشمندی  ساختمان در نقاط کلیدی برای کاهش بار کارمندان و بهینه سازی فرآیندها استفاده کرد:

 • مدیریت کارآمد آسانسورها و صف ها: ارائه داده در زمان واقعی برای استفاده از ظرفیت مناطق خاص در زمان واقعی
 • مراقبت از افراد نیازمند: شناسایی دور شدن از حالت عادی از نظر شرایط معمول و عملکردهای حیاتی و همچنین حضور و غیاب افراد
 • مراقبت های بهداشتی: نظارت قابل اعتماد بر بیماران برای کارکنان بیمارستان
 • مدیریت در بدترین حالت: تخلیه موثر از طریق شناسایی دقیق افراد حاضر در یک ساختمان

تکنولوژی پس زمینه در هوش ساختمان

اصل: حسگرهای حساس ساختمانها را زنده می کنند و آنها را “واقعاً هوشمند” می کنند. در قلب فنی ساختمان سازی ، چند حسگر HPD2 و True Presence قرار دارند.

تشخیص حضور انسانی (HPD2) – شمارش افراد در زمان واقعی

در قلب HPD2 یک سیستم نوری دقیق قرار دارد که در ترکیب با یک الگوریتم عصبی ریاضی پیچیده ، تعداد افراد حاضر در مناطق تعریف شده را محاسبه می کند. قابلیت تجزیه و تحلیل تصویر یکپارچه در سنسور ، تصاویر واقعی را از افراد تحویل نمی دهد اما افراد را بر اساس شبح آنها تشخیص می دهد. HPD2 همچنین دارای سنسورهای دما و رطوبت یکپارچه است.

 • HPD2
 1. حضور افراد را ، چه نشسته و چه ایستاده ، در زمان واقعی تشخیص می دهد ، صرف نظر از اینکه آنها در حال حرکت هستند یا نه؟
 2. اینها را در مناطق تعریف شده می شمارد.
 3. دما و رطوبت را متناسب با نیاز کنترل می کند.
 • Presence – تشخیص دقیق حضور

چند حسگر True Presence بر اساس اندازه گیری فرکانس بالای محیط اطراف خود ساخته شده است. سیستم سنسور از وضوح بسیار بالایی برخوردار است و با استفاده از حرکات ریز به صورت الگوهای تنفسی سه بعدی به طور قابل اعتماد حضور را تشخیص می دهد. این بدان معنی است که افراد حتی اگر در حال حرکت نباشند نیز شناسایی می شوند.

 1. حضور واقعی
 2. افراد را با دقت 100٪ همراه با نرم افزار حسگر تشخیص می دهد.
 3. داده های سنسور را ارزیابی می کند و زمان روشن ماندن را غیرضروری می کند.
 4. دما ، رطوبت هوا ، سطح CO2 ، فشار هوا ، غلظت ترکیبات آلی فرار (VOC) و سطح نور را در یک اتاق اندازه گیری می کند.

مقالات مرتبط: