برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید
درخواست شما با موفقیت ثبت گردید. همکاران ما با شما تماس خواهند گرفت.
خطا!! لطفا دوباره تلاش نمایید.
Loading...
در حال حاضر این پروژه شروع نشده است. اطلاعات خود را وارد کنید تا کارشناسان ما در زمان شروع پیش فروش پروژه برای ارائه مشاوره و یا هماهنگی بازدید از پروژه در اولین فرصت با شما تماس بگیرند

مقدمه

امروزه دنیای فناوری و دیجیتال به جایگاه ویژه ای دست پیدا کرده است و همچنان با سرعت غیر قابل باوری در حال رشد است. فناوری و دیجیتال باعث نوآوری و دگرگونی بسیاری از حوزه ها اعم از خانه و ساختمان شده است.

فناوری خانه های هوشمند در واقع از چند سال پیش وجود داشته است. بیل گیتس ساخت خانه هوشمند خود را از سال 1988 آغاز و در سال 2005 به پایان رساند. در حالی که امروزه برای داشتن یک خانه هوشمند نیازی نیست که یک میلیاردر باشید و ساخت آن مطمئناً 17 سال طول نمی کشد.

آن چه در این مقاله می خوانید:

  • خانه های هوشمند چیست؟
  • ویژگی های خانه های هوشمند

کنترل هوشمند روشنایی

کنترل هوشمند دما

کنترل سیستم صوتی و تصویری

سیستم اعلام حریق

سیستم حفاظتی و امنیتی

  • معایب خانه های هوشمند

خانه هوشمند چیست؟

خانه هوشمند یا Smart Home مجموعه ای از ابزارهایی است که به کمک آن می توان به صورت یکپارچه برخی وسایل برقی و مکانیکی موجود در خانه را کنترل کرد تا علاوه بر کاهش هزینه های مصرف انرژی، افزایش ایمنی و آسایش را نیز به ارمغان آورد.

هنگامی که در خانه نیستید ، شک و تردیدهای ناراحت کننده می توانند ذهن شما را درگیر کنند. آیا قهوه ساز را خاموش کردم؟ آیا اجاق گاز را خاموش کردم؟ آیا دزدگیر هشداردهنده را فعال کرده‌ام؟

با داشتن یک خانه هوشمند می توانید تمام این نگرانی ها را به وسیله ی تلفن هوشمند یا تبلت خود برطرف کنید. شما می توانید وسایل و لوازم خانگی خود را به هم متصل کنید تا آن ها در ارتباط با هم و شما باشند.

هر وسیله ی الکتریکی را می توان در شبکه خانگی و تحت نظر خود قرار داد. می توان با روش های متفاوتی از جمله کنترل از راه دور، از طریق صدا، تبلت و یا تلفن هوشمند این نظارت را انجام داد که در بیشتر موارد مربوط به تنظیمات روشنایی، امنیت خانه، سینمای خانگی، سرگرمی و دمای خانه است.

تصویر شماره 1 کنترل قهوه ساز با موبایل در خانه های هوشمند
تصویر شماره 1 کنترل قهوه ساز با موبایل در خانه های هوشمند

ویژگی های خانه های هوشمند

کنترل هوشمند روشنایی

ممکن است به دفعات فراموش کرده باشید چراغ های مختلف خانه مانند چراغ پارکینگ، اتاق و یا راه پله را خاموش نمایید که مطمئناً هزینه های زیادی را نیز به دنبال داشته است.

با برنامه ریزی سیستم کنترل هوشمند روشنایی می توانید این امکان را فراهم کنید که تنها در صورت حضور شما در خانه چراغ ها روشن باشند و در صورتی که سیستم، حضور شخصی را احساس نکند، چراغ ها خاموش شوند. هنگامی که به تمام توان منبع نور احتیاج ندارید، امکان کاهش نور متناسب با نیاز خود و حتی تغییر رنگ لامپ را دارید. همچنین می توانید روشنایی ساختمان را به وسیله موبایل خود کنترل کنید که باعث جلوگیری چشمگیر از اتلاف انرژی می شود.

تصویر شماره 2 کنترل روشنایی در خانه های هوشمند
تصویر شماره 2 کنترل روشنایی در خانه های هوشمند

کنترل هوشمند دما

دمای مناسب خانه همواره از دغدغه های افراد بوده است. سیستم کنترل هوشمند دما می تواند به صورت دستی و یا هوشمند(برنامه ریزی شده) مورد استفاده قرار گیرد که از اتلاف انرژی جلوگیری کرده و باعث ایجاد فضای با طراوت و هوای مطبوع در خانه می شود. این سیستم با ارائه گزارش از دمای نقاط مختلف ساختمان، هنگامی که پنجره ای به اشتباه باز مانده باشد به شما اطلاع می دهد و در صورت عدم توجه به هشدارها در یک فاصله زمانی معین، سیستم به طور خودکار اقدام به قطع سیستم تهویه می نماید.

همچنین هنگام بازگشت به منزل نیز، می توانید سیستم تهویه را مدتی قبل از رسیدن فعال کنید تا دمای محیط مطابق با خواست شما باشد.

تصویر شماره 3 کنترل دما در خانه های هوشمند

کنترل سیستم صوتی و تصویری

شاید برای شما پیش آمده باشد به دنبال کنترل تلویزیون و یا دیگر وسایل صوتی و تصویری باشید. با در اختیار داشتن پنل لمسی و یا ریموت کنترل سیستم هوشمند دیگر نیازی به کنترل های متعدد نخواهید داشت در واقع تمامی سیستم ها را می توان به وسیله این ریموت و یا موبایل خود کنترل کرد. از دیگر ویژگی های این نوع از خانه ها امکان پخش موسیقی در نقاط مختلف ساختمان است. خانه های هوشمند توانایی انتقال صدا و تصویر دستگاه های صوتي و تصويري، از يك نقطه به نقطه ديگر، بدون نياز به سيم كشي اضافی را نیز به شما می دهند.

تصویر شماره 4 کنترل سیستم صوتی و تصویری در خانه های هوشمند

کنترل سیستم اعلام حریق

آتش سوزی و مسائل مربوط به آن، همواره یکی از دغدغه های ساکنین یک ساختمان بوده است. سیستم اعلام حریق باعث کاهش خسارات و خطرات ناشی از آتش سوزی می شود به همین جهت از سال ها پيش دركشورهاي پیشرفته نصب سيستم هاي اعلام حريق در ساختمان ها يكي از استانداردهایی است كه شركت هاي ساختماني ملزم به رعايت آن مي باشند. در خانه های هوشمند علاوه بر امکان اعلام حریق، نشت گاز، نشت آب و یا دیگر خطرات می توان با يكپارچه سازی این تجهیزات با سایر تجهيزات هوشمند نصب شده در ساختمان امکانات ویژه ای را نیز فراهم آورد. به عنوان مثال این سیستم هنگام آتش سوزی، مسیر امن خروج را به کمک روشنایی به افراد نشان می دهد و یا به طور خودکار شیر اصلی گاز و آب را می بندد تا از خطرات احتمالی جلوگیری کند. همچنین این سیستم می تواند به طور خودکار با مراکز امداد رسانی ارتباط برقرار کرده تا آسیب های احتمالی را به حداقل برساند.

تصویر شماره 5 کنترل سنسورهای اعلام حریق در خانه های هوشمند
تصویر شماره 5 کنترل سنسورهای اعلام حریق در خانه های هوشمند

کنترل سیستم حفاظتی و امنیتی

یکی از مهم ترین دلایل استفاده از خانه های هوشمند، امنیت ساختمان است. در خانه هوشمند همه چیز یکپارچه است. شما می توانید به کمک رابط های کاربری خانه هوشمند بخش های امنیتی یعنی دزدگیر، سنسورهای دما، نور و حرکتی را هم کنترل کنید، تصاویر مربوط به دوربین های امنیتی را ببینید و از سناریوهای ساده امنیتی برای کارایی بیشتر و خیال آسوده تر استفاده کنید. می توانید به هنگام خروج از منزل سیستم حفاظتی و امنیتی خود را فعال نموده و در صورت مشاهده تحرک توسط سنسور ها، سیستم امنیت، ضمن پخش آژیر خطر این موضوع را به شما و مراکز امنیتی اطلاع می دهد.

همچنین در صورتی که سیستم دوربین مدار بسته استفاده شده امکان اتصال به سیستم خانه هوشمند را داشته باشد، در صورت ورود اشخاص به منطقه تحت پوشش دوربین ها و یا مشاهده هرگونه جابه جایی توسط دوربین ها، این امر می تواند از طریق تلفن و یا SMS به شما گزارش شود.

تصویر شماره 6 کنترل سیستم امنیتی در خانه های هوشمند
تصویر شماره 6 کنترل سیستم امنیتی در خانه های هوشمند

معایب خانه های هوشمند

در حالی که خانه هوشمند راحتی و صرفه جویی در هزینه را فراهم می آورد، هنوز چالش هایی وجود دارد. تهدیدات امنیتی و معایب موجود همچنان برای سازندگان و کاربران این فناوری مشکل ساز است. به عنوان مثال در برخی از موارد هکرهای ماهر می توانند به این سیستم دسترسی پیدا کرده و باعث ایجاد مشکلاتی شوند. همچنین هزینه راه اندازی این سیستم ها معمولاً بالا بوده و باعث شده تمامی اقشار یک جامعه امکان استفاده از آن را نداشته باشند.

نتیجه

در جهان امروز، خانه های هوشمند به سرعت در حال رشد و پیشرفت هستند. این خانه ها امکانات خاصی از جمله کنترل یکپارچه تمامی وسایل برقی، کنترل سیستم روشنایی و … را در اختیار ساکنین قرار می دهند که باعث افزایش راحتی و آرامش آن ها می شود. اما همان طور که گفته شد این خانه ها علاوه بر امکانات ویژه ای که دارند ممکن است معایبی نیز مانند هک شدن سیستم ایمنی داشته باشند که باعث تردید افراد در استفاده از سیستم هوشمندسازی ساختمان شده است.

مقالات مرتبط: