برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید
درخواست شما با موفقیت ثبت گردید. همکاران ما با شما تماس خواهند گرفت.
خطا!! لطفا دوباره تلاش نمایید.
Loading...
در حال حاضر این پروژه شروع نشده است. اطلاعات خود را وارد کنید تا کارشناسان ما در زمان شروع پیش فروش پروژه برای ارائه مشاوره و یا هماهنگی بازدید از پروژه در اولین فرصت با شما تماس بگیرند

مقدمه:

زلزله، یکی از حوادث طبیعی است که تقریبا خسارات و زیان های جبران ناپذیری دارد. دانشمندان توانسته ­اند بسیاری از حوادث را پیش بینی کنند ولی پیش بینی زلزله درحال حاضر غیر ممکن به ­نظر می­ رسد و در هر لحظه ممکن است زمین­ لرزه­ هایی با شدت ­های متفاوت اتفاق افتد.

همان­طور که می­ دانیم ایران به دلیل قرار گیری در کمربند لرزه ­خیز آلپ-هیمالیا، منطقه زلزله ­خیزی است که حدود ۱۷ درصد از زلزله­ های بزرگ دنیا در فلات ایران رخ می ­دهد.

تهران نیز به عنوان کلان ‌شهر اول کشور نه تنها از این قاعده مستثنی نیست، بلکه با توجه به وجود گسل ‌های متعدد، بافت­ های فرسوده، تراکم سازه ‌ای، جمعیت متراکم، عدم رعایت استانداردها و توسعه فیزیکی نامناسب با خطر جدی مواجه است که در نقشه لرزه خیزی ایران نیز، جزو مناطق با خطر خیلی بالا است.

تصویر شماره 1 نقشه لرزه خیزی ایران
تصویر شماره 1 نقشه لرزه خیزی ایران

جلوگیری از زلزله، تقریبا امری محال است و تاکنون راه­ حلی برای آن پیدا نشده است اما بسیاری از کشورهای توسعه یافته توانسته ­اند با تغییر سیستم شهرسازی خود و ساخت بناهای مقاوم در برابر زلزله، زیان­ ها و خسارات ناشی از زلزله را به حداقل برسانند.

در کشور ما نیز آیین­ نامه ۲۸۰۰ برای مقاوم­ سازی ساختمان ها در برابر زلزله تدوین شده است که طراحی ساختمان ها می بایست براساس این آیین ­نامه باشد. اگر یک ساختمان طبق استانداردهای مهندسی و اصول مقاوم­ سازی ساخته شود، می­ توان تضمین کرد به میزان قابل توجهی در برابر زلزله مقاوم است.

برای آگاهی بیشتر شما عزیزان در ادامه به معرفی و توضیح بعضی از المان­ های مقاوم­ سازی ساختمان می ­پردازیم.

استحکام و مقاومت اجزای ساختمان:

تجهیزات مکانیکی، الکتریکی و سایر اجزای سازه باید از مقاومت لازم در برابر لرزش های ناشی از زلزله برخوردار باشند و عملکرد آن ها پس از وقوع زمین لرزه دچار اختلال نگردد. این تجهیزات از این توانایی برخوردارند که حتی بعد از تکان های شدید همچنان عملکرد خود را ادامه دهند.

پروژه تالی پارک معلم از اسکلت بتنی به همراه دیوار برشی و شمع بتنی برخودار است که وجود این اعضا و عملکرد هماهنگ آن­ ها با یکدیگر باعث مقاومت ساختمان دربرابر زلزله می ­شود. بتن این پروژه از نوع بتن پرمقاومت با عیار ۴۰۰ بوده و برای مقاومت سازه در برابر زلزله از دیوار برشی در دهانه ­های مختلف ساختمان استفاده شده است.

تصویر شماره 2 اجرای دیوار برشی در پروژه تالی پارک معلم
تصویر شماره 3 دیواربرشی های اجرا شده در دهانه های مختلف سازه پروژه تالی پارک معلم

برای افزایش مقاومت دیوارهای ساختمان پروژه تالی پارک معلم از وال­ پست در دهانه ­های مختلف استفاده شده است که باعث عملکرد یک پارچه، سازه و دیوارها هنگام زلزله می­ شود و از ریزش دیوارها هنگام زلزله جلوگیری می­ کند.

تصویر شماره 3 اجرای وال کریت در پروژه تالی پارک معلم
تصویر شماره 4 اجرای وال کریت به همراه وال پست در پروژه تالی پارک معلم

منظم بودن سازه:

سازه­ های با پلان متقارن و منظم به نسبت سازه­ های غیر منظم عملکرد بهتری در برابر زمین­ لرزه ها از خود نشان می­ دهند.

در پروژه تالی پارک معلم نیز نظم و تقارن به خوبی در پلان ساختمان دیده می­ شود که باعث بهبود عملکرد ساختمان در برابر زلزله می­ شود.

تصویر شماره 5 تقارن پلان پروژه تالی پارک معلم نسبت به محور تعیین شده
تصویر شماره 5 تقارن پلان پروژه تالی پارک معلم نسبت به محور تعیین شده

پایداری پی ساختمان:

فونداسیون، مهمترین عضو ساختمان در برابر زلزله است که بارهای وارده را به زمین منتقل می­ کند. اگر پی ریزی ساختمان بر اساس استانداردهای لازم صورت گیرد، به خوبی می تواند نیروهای واژگونی زلزله را تحمل نموده و نیروهای جانبی بین زمین و سازه را منتقل کند. علاوه بر آن باید به اندازه ای مستحکم باشد که بدون نشست غیر مجاز بتواند وزن سازه را تحمل کند.

پروژه تالی پارک معلم علاوه بر پی دارای شمع نیز است. شمع، درواقع ستونی است که داخل زمین محصور است و تمامی نیروهای وارد بر سازه را از پی گرفته و به زمین منتقل می­ کند. وجود شمع در سازه باعث عملکرد هرچه بهتر در برابر زلزله می شود.

تصویر شماره 6 اجرای آرماتوربندی شمع پروژه تالی پارک معلم
تصویر شماره 7 اجرای بتن ریزی پی پروژه تالی پارک معلم به صورت پی گسترده

وزن سازه:

طبق آیین ­نامه طراحی ساختمان ­ها در برابر زلزله هرچه وزن سازه کمتر باشد مقاومت ساختمان در برابر زلزله افزایش می ­یابد

در پروژه تالی پارک معلم جهت کاهش وزن سازه اقدامات قابل توجهی صورت گرفته است از جمله آن ها می توان از اجرای والکریت به­ جای دیوار آجری ویا سفالی نام برد که باعث کاهش وزن سازه شده است.

 نتیجه­ گیری:

المان­ های مختلفی از جمله دیواربرشی، فونداسیون و اسکلت سازه در مقاومت ساختمان­ ها در برابر زلزله موثر هستند.

در پروژه تالی پارک معلم سعی شده است تمامی استاندارهای مقاومت در برابر زلزله در بالاترین سطح ممکن رعایت و اجرا شود بدین صورت کهابتدا در طراحی ساختمان، تمامی الزامات آیین­ نامه ۲۸۰۰ رعایت شده است و سپس توسط کادری مجرب با نهایت دقت به مرحله اجرا درآمده است.

مقالات مرتبط: