برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید
درخواست شما با موفقیت ثبت گردید. همکاران ما با شما تماس خواهند گرفت.
خطا!! لطفا دوباره تلاش نمایید.
Loading...
در حال حاضر این پروژه شروع نشده است. اطلاعات خود را وارد کنید تا کارشناسان ما در زمان شروع پیش فروش پروژه برای ارائه مشاوره و یا هماهنگی بازدید از پروژه در اولین فرصت با شما تماس بگیرند

در ساخت و ساز ساختمان ، انواع مختلف عایق به عنوان وسیله ای برای  صرفه جویی در  انرژی حرارتی از طریق دیوارها ، سقف ها و کف ها گنجانده شده است. به زبان ساده ، این امر کمک می کند تا فضای داخلی در زمستان گرمتر و در تابستان فضاها مطبوع و خنک تر شوند.

صرفه جویی در انرژی گرمایی نه تنها باعث  مطبوع شدن فضاها می شود ، بلکه برای کنترل هزینه های انرژی نیز ضروری است. همه مصالح ساختمانی خاصیت عایق بندی ذاتی دارند که معمولاً در مقیاس معروف به مقدار R(میزان عایق بندی) اندازه گیری می شوند ، اما مصالح اضافی به طور خاص در ساختمان ادغام می شوند تا ارزش عایق بندی را به دیوارها ، کفها و سقف ها اضافه کنند.

در گذشته،  مصالح مختلف بسیاری  به عنوان عایق استفاده می شده است  که خیلی از این مواد اکنون به نفع مصالح مدرن تر و کارآمدتر  کنار رفته اند. نوع عایق انتخابی شما هنگام طراحی و ساخت یک فضا به آب و هوا و مقدار R (میزان عایق بندی)مورد نظر شما بستگی خواهد داشت.

انواع عایق های ساختمانی

1-عایق تخته فوم

تخته های پلی استایرن یا فوم پلی یورتان  با ضخامت نسبتاً کم  عرضه می شوند.   تقریباً می توان در هر قسمت از ساختمان مورد استفاده قرار گیرند و به ویژه برای عایق بندی غلاف دیوارهای خارجی، پوشش داخلی دیوارهای زیرزمین و در کاربردهای خاص مانند دریچه های زیر شیروانی یا شکاف های هوا در جایی که تیرچه های کف با پایه ها قرار میگیرند بسیار تاثیر گذارند.هنگام استفاده از این نوع عایق ها در دیوار داخلی با ضخامت نیم اینچ گچ پوشش داده میشود.تخته فوم عایق حرارتی بسیار خوبی ایجاد می کند ، به اندازه دو برابر سایر مواد با همان ضخامت. به راحتی می توان آنها را برای کاربردهای مختلف به اندازه کوچک درآورد.

 

2-فوم مایع

عایق  فوم مایع متشکل از مواد سیمانی یا پلی اورتان است که به صورت اسپری، تزریق یا به دیواره ها یا زیر کف ریخته می شوند و در آنجا به یک ماده عایق عالی تبدیل می شوند. برای نواحی با شکل نامنظم ایده آل است. این عایق گزینه خوبی برای عایق بندی دیوارهایی است که وجود دارد ، زیرا بدون برداشتن سطوح دیوار می توان  این علیق را به آن تزریق کرد.فوم مایع به شما امکان می دهد  میزان عایق بندی بالاتری نسبت به عایق  های سنتی ایجاد کنید و این مزیت را دارد که می توانید کوچکترین سوراخ ها را برای کاهش شکاف های هوای اطراف لوله ها ، قاب درها و پنجره ها و لوله کشی و خطوط الکتریکی پر کنید. اسپری فوم در اشکال مختلف در دسترس است.

facts-about-spray-foam-blog-icon-and-title

3-عایق پرکننده

عایق  پرکننده ، معمولاً متشکل از سلولز ، فایبرگلاس یا پشم  شیشه می باشد. با این عایق میتواند حفره های  موجود در تیرچه در کف اتاق زیر شیروانی یا حفره های تیرچه دیوارها  را بپوشانید. میزان عایق بندی با توجه به نوع ماده به کاربرده شده متفاوت است و عایق پرکننده تمایل دارد که با گذشت زمان ته نشین شود  که موجب میشود میزان عایق بندی آن کاهش یابد. اما از آنجا که این  عایق از مواد زاید بازیافتی ایجاد می شوند ، نسبتاً ارزان است و به عنوان گزینه ای “سبز” در نظر گرفته می شود. عایق سلولزی بیشتر از کاغذ روزنامه بازیافتی ساخته می شود .

4- عایق بلوک بتنی

دیوارهای بلوک بتنی می توانند به روشهای مختلف عایق بندی شوند. بلوک بتونی را می توان با استفاده از تخته فوم سفت و محکم به قسمت خارجی دیوارها (در ساختمان جدید) یا دیوارهای داخلی (در خانه های موجود) عایق بندی کرد. یک روش اضافی برای عایق بندی بلوک های بتونی شامل استفاده از بلوک های متشکل از بتن هوادهی اتوکلاو (AAC) یا بتن سلول اتوکلاو شده (ACC) است. این مواد حجمی حدود 80 درصد هوا دارند و حدود 10 برابر  بیشتر از بلوک های سنتی عایق باشند.

 یک روش  دیگر برای عایق بندی بلوک های بتونی استفاده از بلوک های متشکل از بتن هوادهی اتوکلاو (AAC) یا بتن سلول اتوکلاو شده (ACC) است. این مواد حجمی حدود 80 درصد هوا دارند و حدود 10 برابر بیشتر از بلوک های سنتی عایق دارند. بلوک های پیش ساخته ACC به جای شن و ماسه با سیلیس بالا که در بلوک های AAC استفاده می شود ، از خاکستر بادی استفاده می کنند.

خاکستر بادی(خاکستر بادی (fly ash) از استخراج گازهای خروجی کوره‌های آتش با سوخت زغال و سیلت غیر پلاستیک و ریز می‌باشد که ترکیبی متفاوت بر اساس سوخت زغال طبیعی است و خاکستر بادی جزو مصالح زائد در نیروگاه‌های حرارتی می‌باشد.)

  بلوک های اتوکلاو به راحتی رطوبت را جذب می کنند ، بنابراین باید از آنها در برابر آب محافظت شود ، اما سبک وزن هستند و نصب آنها آسان است.در پی های بتن ریخته شده ، می توان دانه های فوم پلی استایرن را نیز در مخلوط بتن قرار داد تا مقدار (عایق بندی) آنها را افزایش دهد. این روش می تواند میزان عایق بندی را نسبت به بتن ریخته شده استاندارد 10 برابر افزایش دهد.

app47529-fig-0008-m

5-عایق تابشی و انعکاسی

در حالی که بیشتر عایق ها با مقاومت در برابر جریان حرارتی رسانا و همرفت کار می کنند ، عایق انعکاسی با بازتاب گرمای تابشی برگشتی کار می کند. این عایق ها شامل ماده ای درخشان – معمولاً فویل آلومینیومی براق – است که روی لایه ای از عایق های سنتی  کاغذ کرافت ، غشا پلاستیکی یا مقوا نیز اعمال می شود. این ماده معمولاً در اتاق زیر شیروانی برای کاهش گرمای تابستان و کاهش هزینه های خنک سازی استفاده می شود. این یکی از بهترین انواع عایق ها برای جلوگیری از جریان گرما به سمت پایین است. عایق انعکاسی یک سد تابشی تشکیل می دهد که انتقال حرارت از سقف ها به فضای اتاق زیر شیروانی را کاهش می دهد. برای موثر بودن باید رو به فضای هوایی باشد. آنها در آب و هوای گرم که می توانند هزینه های خنک سازی را بین 5 تا 10 درصد کاهش دهند، بیشترین تأثیر را دارند. با این حال ، در آب و هوای خنک تر ، عایق حرارتی سنتی انتخاب بهتری است.

مقالات مرتبط: